Bóstwa te pełnią jedynie epizodyczną rolę w historii opowiedzianej w grze.
Artemida, wg podań Greków, to w głównej mierze bogini łowów, której królestwem jest las. W grze pojawia się w chwilę po tym, kiedy Kratos wchodzi do Świątyni Pandory. Ofiarowuje mu Miecz Artemidy, którego wg twórców miała wcześniej używać do zgładzania Tytanów, a w przyszłości miał on pomóc głównemu bohaterowi w pokonaniu Boga Wojny.
Amfitryta była żoną króla mórz – Posejdona. W grze możemy podziwiać jej posąg w trakcie zwiedzania Świątyni Pandory, w komnacie poświęconej jej imieniu.
Afrodyta – bogini, która (…) wyłoniła się po prostu z piany morskiej, niedaleko Cypru. Patronka miłości, przez wielu uważana za najpiękniejsza kobietę wśród nieśmiertelnych, co znalazło odzwierciedlenie w sztuce gdzie jawi się, jako (…) naga lub do połowy obnażona, zwykle w kąpieli lub jako Anadiomene, tj. wychodząca z morza, a więc w chwili swych cudownych narodzin.1 W GoW widzimy jedynie piękną twarz tej bogini, pojawiającą się na początku przygody. Afrodyta prosi Kratosa o zabicie Meduzy.
Hades był synem Kronosa i Rei. Po zwycięstwie bogów olimpijskich w tytanomachii dostaje we władanie królestwo zmarłych, gdzie rządzi duszami wraz ze swoją żoną Persefoną. Hades przedstawiany był jako (…) bóg (…) w zębatej koronie na głowie, z berłem w prawej dłoni(…)2 Wiernie towarzyszy mu trójgłowy pies Cerber, jeden ze strażników domu dusz. W grze wygląd Hadesa różni się od tego, który znamy z greckich opisów. Pan Podziemi wg developera to umięśniony, ogromny mężczyzna, opleciony łańcuchami, który nosi budzącą strach maskę. Maska może kojarzyć się z czapką niewidką, wykonaną z psiej skóry, którą podarowali mu cyklopi. Pochodzenie łańcuchów, które okalają ciało boga świata umarłych poznajemy dopiero w drugiej części gry. Zdaniem twórców, podczas tytanomachii, w czasie walki z Atlasem i Kronosem, Hades miał przy pomocy wspomnianych łańcuchów wyciągać z nich dusze, które następnie dobijał Posejdon. Kratos podczas swojej wędrówki spotyka męża Persefony tylko raz – podczas próby w Świątyni Pandory.
Posejdon. Bóg morza, któremu (…)podlegały razem z morzem wyspy, nadbrzeża, przystanie. Straszliwym trójzębem poszarpał lądy i worał się głęboko w ciało tworząc zatoki i cieśniny. Trzęsienia ziemi były objawami jego gniewu.(…)Przedstawiano Posejdona, jako silnego starca o szerokich arkach. Z rysów twarzy podobny do Dzeusa, miał ten sam majestat w oczach, lecz bardziej groźny. Włosy i broda wyglądaj, jakby wiecznie były wilgotne i pełne muszli. W ręce trzyma trójząb.3 Posejdon developerów niewiele różni od tego znanego z mitologii. Kratos osobiście spotyka tego boga już na początku gry, kiedy ten prosi go o pokonanie Hydry, która terroryzuje Morze Egejskie.
Poseidon: Kratos, before you reach Athens, there is a task you must complete. This beast is Hydra, it has terrorized my seas for far too long.
W późniejszych fragmentach gry Kratos trafia do Komnaty Posejdona, gdzie zdobywa trójząb władcy mórz, który pozwala na długo wstrzymać oddech pod wodą.
Zeus w mitologii greckiej odgrywał ogromną rolę. Był królem Bogów, władał Olimpem oraz niebem i piorunami. Wcześniej zwyciężył swojego ojca w wyniszczającej wojnie. W grze nie odgrywa tak ogromnej roli. Pojawia się epizodycznie, kiedy Kratos przebywa w zrujnowanym przez Aresa mieście. Z fabuły wynika również, że Zeus zakazał bogom walki pomiędzy sobą, aby nie doszło do konfliktu, który przypominałby Wielką wojnę.
Prawo to złamał Ares, przez co możliwa była zgoda Pana Olimpu na działanie Kratosa pod rozkazami Ateny. Zeus był znany ze swoich licznych romansów ze śmiertelnymi kobietami. Wynikiem jego erotycznych podbojów były narodziny takich bohaterów jak Herakles, Perseusz czy Dionizos, jak dowiadujemy się w jednym z bonusowych filmów, Kratos też był dziełem romansu Pana Olimpu i śmiertelniczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz